OBJAZD STUDYJNY PO CZECHACH I AUSTRII

OBJAZD STUDYJNY PO CZECHACH I AUSTRII

OBJAZD STUDYJNY PO CZECHACH I AUSTRII
STUDENTÓW I SUM, KIER. GEOGRAFIA, SPECJ. TURYSTYKA MIĘDZYNARODOWA,
24-29. kwietnia 2025

 

W dniach 24-29.04.2025 studentki I r. geografii SUM, specj. Turystyka międzynarodowa, pod opieką prof. UJK dr hab. M. Górskiej Zabielskiej i dr M. Cepil, uczestniczyły w zagranicznych ćwiczeniach terenowych po środkowych i wschodnich (Morawy) Czechach oraz północno-wschodniej Austrii. Celem merytorycznym objazdu studyjnego było możliwie szerokie poznanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego tego regionu.

Na trasie wyjazdu pojawiły się cztery obiekty/obszary z Listy Światowego Dziedzictwa Przyrody i Kultury UNESCO. Były to: Kolumna Trójcy Przenajświętszej w Ołomuńcu, historyczne centrum Wiednia, (morelowa) Dolina Wachau wzdłuż Dunaju i historyczne centrum Pragi.

Poza tym zwiedzałyśmy obiekty kultury wysokiej (m.in. Belweder Górny i Dolny oraz Pałac Schönbrunn w Wiedniu, Zamek na Hradczanach w Pradze), nowoczesnej (Lumia Gallery w Pradze), sakralnej (np. katedrę św. Szczepana w Wiedniu, kościół św. Jerzego na praskich Hradczanach). Na naszym szlaku obowiązkowo pojawił się obiekt z listy polonica, a mianowicie Wzgórze Kahlenberg górujące nad Wiedniem, na którym, przed odsieczą wiedeńską (1683), modlił się król Jan III Sobieski. W programie pojawiło się też fantastyczne Oceanarium w Wiedniu z rekinami, delfinami i żółwiami. Podziwiałyśmy unikalną przyrodę w towarzystwie skaczących między gałęziami a poręczami małych małp.

Programem objazdu studyjnego objęłyśmy, w kontekście geologicznym, Masyw Czeski o wykształconym w archaiku podłożu krystalicznym, przykrytym głównie osadową pokrywą paleozoiczną. Morawski Kras budują platformowe skały kredy, miejscami silnie i, jakże pięknie, skrasowiałe (Jaskinie Balcerka). W pn.-wsch. Austrii poruszałyśmy się po pagórkowatym Przedgórzu Alpejskim, wykształconym w płytkich skałach kredowego morza epikontynentalnego, tektonicznie dźwigniętych podczas ostatniej orogenezy alpejskiej. Krajobraz Przedgórza Alpejskiego urzekł nas rozległymi dolinami (np. Wachau z Dunajem). Wędrowałyśmy także pomiędzy piaskowcowymi ostańcami denudacyjnymi dźwigniętego (w orogenezie alpejskiej) płytkiego dna morza kredowego w Skalnym Mieście w Adršpachu.

Natomiast w aspekcie historycznym zwiedzanie objęło zabytkowe centra dwóch stolic europejskich: Pragi i Wiednia.  Przykłady przepięknych miast (Brno i Ołomuniec) i miasteczek Morawskich np. Mikolov z dziedzictwem kultury żydowskiej. Dawne zamki obronne oraz Opactwo Benedyktynów w Dolinie Wachau.

Objazdowi towarzyszyły cele poboczne:
 – utworzenie przez Studentki nowej, autorskiej oferty turystycznej (o bardzo wysokich walorach merytorycznych) dla grupy, łączącej interesy nauczyciela, studenta, a nade wszystko kierowcy, obejmującej obowiązkową przerwę rekreacyjno-aprowizacyjną dla wszystkich uczestników objazdu,
 – praktyczny – utrwalanie praktyk dobrego pilota i przewodnika, np. współpraca z kierowcą, nabycie i utrwalenie umiejętności sprawnego prowadzenia grupy przez wąskie uliczki starych miast; w tym zakresie także zbieranie doświadczeń w aspekcie hotelarskim, np. obsługa klienta w recepcji, służba pięter w trzech zróżnicowanych hotelach,
 – językowy – nabywanie doświadczenia w posługiwaniu się mówionym jęz. angielskim,
 – społeczny – interes grupy nade wszystko, współpraca i pomoc w grupie, zmaganie się ze swoimi słabościami, dostosowanie się do narzuconych zasad, punktualność.

Na trasie objazdu podróżowaliśmy busem firmy Anna Chmiel z Chęcin, kolejką szynową pomiędzy dolnym miastem Linz a górującym nad nim szczytem Pöstlingberg oraz statkiem wycieczkowym po Wełtawie.

Studentki staranie i wzorcowo opracowały program wszystkich 6 dni, zapewniając grupie bardzo zróżnicowaną i bogatą trasę wspólnego i samodzielnego zwiedzania i wędrowania. Zadbały o przerwy obiadowe i możliwość zakupów drobnych prezentów. Sześciodniowy program został zrealizowany z naddatkiem. Plan ległby w gruzach, gdyby nie wyjątkowa subordynacja Studentek, punktualne zbiórki i szybkie marszruty wzdłuż wcześniej przygotowanych tras.

Studentki dobrze znały zjawisko „podróżowania instagramowego”, wpisujące się w aktualne trendy podróżnicze wśród młodego pokolenia. Wizualnie atrakcyjne miejsca stały się dla nich ważnym elementem autoprezentacji w popularnych serwisach społecznościowych.

Jesteśmy zmęczone, to fakt niezaprzeczalny, ale jakże bogate o poszerzoną wiedzę, doświadczenia praktyczne i wrażenia turystyczne! Tego nikt nam nie zabierze. Założone bowiem cele objazdu terenowego po Czechach i Austrii: merytoryczne, rekreacyjne, wychowawcze oraz utrwalanie umiejętności społecznych i praktycznych zostały w pełni zrealizowane.

Wzorcowa współpraca kierownika ćwiczeń z dr Moniką Cepil oraz ze studentkami zaowocowała sprawnym przejściem od punktu do punktu. Nie musiałyśmy na miejscu szukać bazyliki, głównych zabytków, trasy przejścia … Ileż zaoszczędzonego czasu!!! O resztę wrażeń zapytajcie Państwo same Studentki …

Maria Górska-Zabielska
kierownik wyjazdu

Jaskinia Balcerka w Morawskim Krasie, wsch. Czechy

Zdjęcie 1 z 11



Przejdź do treści